Zlonamjerni se ljudi pri otimanju računala snažno oslanjaju na malware (programi koji se koriste isključivo zlonamjerno).

Virus je samoreplicirajući kôd koji živi unutar tijela domaćina, poput primjerice Wordova dokumenta.

Računalni crv je samoreplicirajući program koji se prenosi s računala na računalo.

Virusi i crvi često sadrže zlonamjerni programski sadržaj koji može preuzeti kontrolu nad računalom, uništiti datoteke na njemu ili ukrasti osobne podatke.

Spyware (Špijunski alati) – općenit opis za skup programa raznih sposobnosti, poput nadziranja i prikupljanja podataka o pritisnutim tipkama

Adware (Oglasni alati) – skuplja informacije za ciljano oglašavanje

Spyware i Adware se nastanjuju u računalo bez našeg znanja. Mogu doći u paketu s pomoćnim programima poput screen savera, programima za praćenje vremenske prognoze i sl.

Trojanski konj
Trojanski konj

Trojanski konj je program koji se pravi da je dobar, a zapravo udaljenom napadaču omogućava kontrolu nad računalom. Napadač tada može čitati, mijenjati i brisati datoteke; pokretati programe, instalirati ili uklanjati software itd.

Jednom ugrađen u naše računalo malver može pretražiti naše dokumente, e poštu, zapise o posjećenim stranicama te iz tih izvora saznati povjerljive podatke

Ransomware– Posebno opasna vrsta malvera, kriptira datoteke i traži otkupninu kako bi vratio naše datoteke. Plaćanje otkupnine se ne preporučuje jer se time financiraju kriminalne skupine.

 

 

Primjeri kako do nas mogu doći malware programi:

Zlonamjeran sadržaj se može nalaziti u datotekama u kojima ga obično ne očekujemo (pdf,doc,xls).

P2P mreže – datoteka koja nazivom i veličinom podsjeća na video sadržaj ne mora zaista to i biti.

Primjer manipulacije – Web stranica s nekim zanimljivim video sadržajem koji da biste ga pogledali zahtijeva pokretanje aplikacije. Poveznice na ovakve sadržaje možete primiti putem e pošte izmjenjivanjem poruka u realnom vremenu (instant messaging, npr. Skype) društvene mreže (Facebook, Twitter) u komentarima na blogovima…